Kredi Çıkartılır

Kredi Çeken Kişi Vefat Ederse Ne Olur

Pek çok ihtiyacımı giderirken bankalardan kredi çekme yolunu seçmekteyiz. Bankaların sunduğu bu hizmetler sayesinde nakit ihtiyaçlarımızı rahatlıkla gidermekte iken akla takılan bazı sorular da bulunmaktadır. Bu sorulardan biri de kredi süreçleri hayatımıza bu kadar adapte olmuş iken ve hemen hemen herkesin en az bir kredi ödemesi varken, kredi borcu olan kişi hayatını kaybederse söz konusu bu kredi süreci ne olur?

Bu sorunun cevabıyla ilgili açıklama yaparken, kredi alma sürecinde yaptırdığımız hayat sigortasına dikkatleri çekmemiz gerekmektedir. Çünkü söz konusu bu hayat sigortası tam da böyle durumlarda çözüm olması amacı ile yapılmaktadır. Kredi alırken ekstra para ödeyerek yaptırdığımız ve bu yüzden de çoğu zaman pek de sıcak bakmadığımız hatta itiraz ettiğimiz hayat sigortaları, kişinin vefatı durumunda devreye girerek doğabilecek mağduriyetleri de gidermektedir.

Eğer kredi çektikten bir süre sonra, krediyi çeken kişi hayatını kaybederse bu durum banka tarafından sigorta şirketine bildirilmektedir. Daha sonra ise eğer kredi çeken kişi cinayet, intihar ya da başka bir şüpheli yöntem ile ölmediyse söz konusu sigorta şirketi kredi borcunun geriye kalanını ödemekte ve ölen kişinin yasal temsilcilerine hiçbir borç intikal etmeyerek doğabilecek sıkıntılı süreçler daha kredi alma işlemi esnasında yok edilmektedir.

Eğer kredi alan kişi yaşamını kaybettiğinde aldığı kredinin belli bir tutarını ödemiş ise yine bahsi geçen sigorta şirketi tarafından ödenen tutar ailenin yasal temsilcilerine iade edilmektedir. Bir örnekle açıklayacak olursak, eğer bir kişi bankadan yüz bin lira tutarında bir kredi aldı ise ve söz konusu bu kredinin elli bin lirasını ödemişken hayatını kaybeder ise bu durumu kredi aldığı banka, kredi alımı esnasında yaşam sigortası yapan şirkete bildirmektedir. Bu sigorta şirketi de ölen kişinin bankaya ödemesi gereken elli bin lira borcunu öderken aynı zamanda da bankaya ödediği elli bin lira tutarındaki ölen kişinin yasal varislerine tekrar iade etmektedir. Bu sayede de kredi alan kişinin yasal varisleri hiçbir problemle karşı karşıya gelmemektedir.

Kategori: Banka Kredileri

Benzer Konular

Antalya’da Kredi Çıkartılır

Antalya’da Kredi Çıkartılır

Antalya, adeta turizmin beşiğidir. Son yıllara kadar ülkemizin turizm kazancı büyük oranda Antalya’dan sağlanmaktaydı.  Fakat...

Krediyle Telefon Veren Bankalar

Krediyle Telefon Veren Bankalar

Telefonun günümüzdeki yaygın kullanımından dolayı, sürekli gelişen ve yenileşen bir telefon sektörü meydana geldi. Akıllı...

Yorum Yazın
Yukar覺