Kredi Çıkartılır

Eşi Ölen Erkeğe Maaş

Dul aylığı alan kişilerin genelde kadınlar olduğu sanılmaktadır.Yani eşi ölen kadının hiçbir geliri yok ise, eşi hangi kurumda çalışırken vefatı sonucu o kurum tarafından dul aylığı bağlanmaktadır. Ama bu durum erkekler içinde geçerlidir. Eğer kadının çalışırken vefatı durumunda, erkeğin bir geliri yok ise, aynı şekilde dul aylığı da bağlanabilir. Yani kadın ve erkek için geçerli bir yasal haktır. Dul aylığı alan kişinin tekrar evlenmesi durumda kesilir. Yalnız evlendiği kişi ile boşanma veya vefatı sonucunda tekrar eski eşinin dul aylığını da bağlatabilir.

Kişinin memur olarak çalışması da, dul maaşını almasına engel değildir. Yalnız alacağı aylık yüzdesi değişmektedir. Bu yüzde eşinin maaşının %50 si kadardır. Ama kişi bağkur veya SGK lı olarak çalışıyorsa da bu yüzde %75 olmaktadır. Ayrıca tüm bu şartlar ölen kişinin çocukları, anne ve babası içinde geçerlidir. Yani ölen kişinin kaç tane çocuğu var ise, hepsine yetim aylığı bağlanmaktadır. Vefat eden kişi emekli ise, yine aynı şekilde erkek veya kadın emekli maaşdan faydalanabilir. Evlenmemiş kız çocuğu var ise, oda annesinin ya da babasının emekli maaşını alabilmektedir.

Eğer eşlerden birisi yaşıyorsa, %75 ini alır, bekar olan kız da %25 ini alabilmektedir. Ama anne veya babasının emekli maaşını almak isteyen kız çocuğu eşinden boşanıp bu maaşı alırken, fiilen halen eski eşinle yaşıyorsa, bu kanunlara aykırıdır. Böyle bir tespit yapıldığı taktirde maaş kesilir ve ödenmiş olan tüm maaşlar faizi ile birlikte talep edilmektedir. Bu durum tamamen dolandırıcılığı girmektedir. Bu şekilde yakalanan kişilerin aylıklarının kesilmesinin yanında hakkında yasal işlemde başlatılabilir. Ama boşanmış olan kişi anne ve babasının maaşını alırken eski eşi haricinde başka biriyle resmi nikahsız olarak yaşamakta ise, maaşı kesilmez. Çünkü özel hayata girdiği için devlet tarafından müdahale edilmez.

Benzer Konular

Bankasız Kredi Çıkartılır

Bankasız Kredi Çıkartılır

Bireysel kredi denildiğinde ilk akla gelen kuşkusuz ki bizi bu hizmet ile tanıştırarak uzun yıllar...

Kredi Çıkartılır Öğrencilere ÜNİVERSİTELİLERE

Kredi Çıkartılır Öğrencilere ÜNİVERSİTELİLERE

Ülkemizde öğrenci olmanın ne kadar zor olduğunu bilen bir firma olarak, öğrenci kardeşlerimizi düşünerek yepyeni...

Yorum Yazın
Yukar覺